Dom, ktorý slúži človeku

inteligentny dom

Aj keď sa zdá, že s pribúdajúcimi technológiami vo vybavení domu bude náš život jednoduchší, často sa stáva, že opak je pravdou a ich zložité ovládanie nás môže zaskočiť. Inteligentné riadenie domu umožní užívateľovi ovládať efektívne, ale najmä jednoducho všetky domáce technológie, zjednoduší a spríjemní bývanie. Človek v treťom tisícročí už nemusí študovať zložité návody, inštalovať rôzne nové ovládače a učiť sa, ako ich používať. Všetko môže riešiť pohodlne cez ovládací dotykový panel alebo svoj smart telefón. Vďaka inteligentnému domu majú jeho obyvatelia kedykoľvek prehľad o bezpečnom chode ich domácnosti.

Bežný užívateľ si vo svojej domácnosti musí pamätať veľmi veľa maličkostí. Zapnuté svetlá, otvorené okno, nesprávne nastavené žalúzie alebo tečúca voda môžu veľmi nepríjemne skomplikovať život. Aj keď si ľudia myslia, že majú všetko pod kontrolou a nič podobné sa im nemôže stať, veľakrát majú podobné nepríjemnosti na svedomí deti či nepozornosť. Inteligentný dom pomáha všetkým podobným komplikáciám predchádzať. V Spojených štátoch a v západnej Európe sa stáva takýto dom takpovediac štandardom. Je efektívny ekonomicky, energeticky, rýchlo reaguje na potreby jeho obyvateľov, zvyšuje ich pohodlie, zaručí im  zábavu, ale najmä bezpečnosť. Srdcom inteligentného bývania je centrálny riadiaci systém. Ovládanie celého systému je veľmi jednoduché a spracované na mieru pre členov rodiny. Systém prepája jednotlivé miestnosti v interiéri ako aj exteriér, záhradu, vstupnú bránku, garáž do jedného celku. Podľa požiadaviek obyvateľov riadi vykurovanie, krby, ventiláciu, klimatizáciu, rolety, vyhrievanie a filtráciu bazénu, zavlažovanie záhrady, teda v podstate všetko, čo človek bežne potrebuje. Ovládanie je väčšinou nastavené do automatického režimu, ale všetky funkcie je možné zapínať aj manuálne.

Vďaka inteligentnému domu majú jeho obyvatelia kedykoľvek prehľad o bezpečnom chode ich domácnosti, a to aj keď sú od neho vzdialení tisícky kilometrov. Spoločnosť Media Control je špecialista na realizáciu riadiacich systémov značky Crestron. Poskytuje komplexné služby od konzultácií a prípravy projektu cez projektovú dokumentáciu až po dodávku a následný servis technológií od vykurovania, chladenia, cez svetelnú a zabezpečovaciu techniku, žalúzie, až po závlahovú techniku, bazénovú a saunovú techniku. Ku každému projektu pristupujú individuálne. „Výraz inteligentný dom sám o sebe v ľuďoch evokuje istú komplikáciu. Hneď si predstavia inteligentný telefón, z ktorého používajú najviac dvadsať či tridsať percent funkcií. Inteligentný dom je nie vtedy inteligentný, keď má veľa funkcií, ale keď ich vie človek jednoducho používať. Výkon a funkcia by mala ísť ruka v ruke,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Media Control Mário Lelovský. „Moderný dom obsahuje veľké množstvo rôznych systémov, technológií, podsystémov, subsystémov, technických zariadení, o ktorých klient ani nevie, že ich potrebuje, ale vie, čo chce, keď príde domov. Príde domov, kde bude príjemná teplota, čerstvý vzduch, svetlo podľa potreby, jedným maximálne dvoma povelmi si pustí svoju obľúbenú televíznu stanicu a požadovanú hlasitosť, pričom nebude pátrať po diaľkovom ovládaní – všetko sa realizuje automaticky na základe jednoduchých povelov. Viac na https://en.wikipedia.org/wiki/Home_automation .

Zariadenia v dome tak slúžia človeku a nie on im “Z jedného ovládacieho panelu alebo displeja mobilného telefónu môžete sledovať chod celého domu. Inteligentný dom, to je spojenie komfortu bývania a znižovanie nákladov na chod domácnosti. Pri regulovaní teploty v jednotlivých miestnostiach ušetrí majiteľ takéhoto domu aj tridsať percent oproti klasickému riešeniu. Ak sa v nevyužitej miestnosti zníži teplota aj o jediný stupeň Celzia, úspora energií môže byť až šesťpercentná. Človek nemusí myslieť na veľa maličkostí, to za neho urobí práve inteligentný systém v dome. „Zoberme si ako príklad osvetlenie. Systém presne vie, akú intenzitu svetla treba nastaviť a prispôsobí sa tomu, či je vonku tma, zamračené alebo jasno a tiež podľa toho, či sa bude pozerať televízia, čítať kniha alebo sa začína párty. Obyvateľ inteligentného domu sa týmto nemusí zaťažovať. Bývanie má byť komfortné, bezpečné, úsporné a pritom nemá zaťažovať obyvateľov domu,“ dodáva Lelovský.

Author:redsyste

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*

*

*